Product Details
General Information
| Binding Location | Center |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Number of Sheets | 60 |
| Product Name | Wide Ruled Hard Cover Composition Book |
| Width | 7.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Height | 0.27" |
| Length | 9.8" |
| Features | Hard Cover ~ Durable Cover ~ Smooth ~ Class Schedule |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 15 lb |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Sri Lanka |
| Cover Color | Black Marble |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Record your notes in this permanently bound composition book with 60 sheets. Smooth, 15 lb. writing paper is wide-ruled in blue and has a red margin line. Covers are made with a hard white board that is printed with a real marble-look pattern in black. Inside covers are printed with class schedule and other useful information. Each book is produced with center-sewn and tapebound construction and not designed for sheet tearout.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: SKU-305910159 Stock Available
-
Product Code: UNV66620Currently out of Stock
-
Product Code: UNV66614303 Stock Available
-
Product Code: UNV66500Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3059095Currently out of Stock
-
Product Code: UNV66410Currently out of Stock
-
Product Code: UNV66400Currently out of Stock
-
Product Code: UNV66353Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3059091269 Stock Available
-
Product Code: UNV6635195 Stock Available
-
Product Code: SKU-305908935 Stock Available
-
Product Code: SKU-3059088Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-305908718 Stock Available
-
Product Code: ROA97227CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA97226CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77461CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77226CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA13363CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA12511CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11384CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11376CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11354CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11295CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11186CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11098CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11097CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11085CSCurrently out of Stock
-
Product Code: MEA73063546 Stock Available
-
Product Code: SKU-3016240217 Stock Available
-
Product Code: ROA77921163 Stock Available
-
Product Code: ROA7792084 Stock Available
-
Product Code: ROA772308 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: SKU-4994935392 Stock Available
-
Product Code: SKU-3024658105 Stock Available
-
Product Code: SAU21803Currently out of Stock
-
Product Code: SAN37665PP889 Stock Available
-
Product Code: SKU-300776116 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BK52 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BE296 Stock Available
-
Product Code: MMM6549YW341 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE22176 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: SKU-304896644 Stock Available
-
Product Code: ROA97227CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA97226CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA97225CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77290CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA12511CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA10021CSCurrently out of Stock
-
Product Code: MEA380523 Stock Available
-
Product Code: SKU-3165161317 Stock Available
-
Product Code: ROA7750521 Stock Available
-
Product Code: ROA77501135 Stock Available
-
Product Code: SKU-3039859Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3016240217 Stock Available
-
Product Code: ROA77921163 Stock Available
-
Product Code: ROA77333227 Stock Available
-
Product Code: ROA77332171 Stock Available
-
Product Code: ROA773081685 Stock Available
-
Product Code: SKU-301620825 Stock Available
-
Product Code: SKU-30161889 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: SKU-4994935392 Stock Available
-
Product Code: SKU-3024658105 Stock Available
-
Product Code: SAU21803Currently out of Stock
-
Product Code: SAN37665PP889 Stock Available
-
Product Code: SKU-300776116 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BK52 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BE296 Stock Available
-
Product Code: MMM6549YW341 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE22176 Stock Available