23% Off
‹ Prev
Next ›
Grade School Ruled Composition Book, Grade 1 Manuscript Format, Green Marble Cover, (50) 9.75 x 7.75 Sheets
254 Stock Available
- Grade school composition book has skip line ruling.
- The back-to-school basic for students of all ages.
- High-quality, ruled paper makes note taking easy.
- Marbled cover with a generously sized front-cover labeling form.
- Center sewn binding.
$4.74
LIST: $6.17
Product Details
General Information
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Binding Location | Center |
| Number of Sheets | 50 |
| Product Name | Grade School Ruled Marble Flexible Cover Composition Book |
| Width | 7.8" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Basis Weight | 15 lb |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Sri Lanka |
| Cover Color | Green Marble |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Features | Portable ~ Flexible Cover |
| Height | 0.25" |
| Length | 9.8" |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Primary grade composition book includes skip line ruling and a sewn, flexible, color-coded cover. Composition book contains 50 sheets.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: UNV66614Currently out of Stock
-
Product Code: ROA97227CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA97226CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA97225CSCurrently out of Stock
-
Product Code: SKU-5122420Currently out of Stock
-
Product Code: MEA73063Currently out of Stock
-
Product Code: ROA77222Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3016240Currently out of Stock
-
Product Code: ROA77921198 Stock Available
-
Product Code: ROA77340Currently out of Stock
-
Product Code: ROA77332Currently out of Stock
-
Product Code: ROA77230Currently out of Stock
-
Product Code: PKP9975ASTHZECurrently out of Stock
Also Consider
-
Business Source Standard Desktop Tape Dispenser - 1" Core - Non-skid Base - Plastic - Black - 1 EachProduct Code: SKU-3007593Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3005453Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3005339Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3005324Currently out of Stock
-
Product Code: PAP3331131C904 Stock Available
-
Product Code: BICGSM11BKCurrently out of Stock
-
Product Code: BICGSM11BE496 Stock Available
-
Product Code: AVE01700Currently out of Stock
Alternative Products
-
Product Code: TOP73505Currently out of Stock
-
Product Code: ROA97226CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA97225CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77481CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77480CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA12511CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77505191 Stock Available
-
Product Code: ROA77501Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3039859Currently out of Stock
-
Product Code: MEA09120180 Stock Available
-
Product Code: SKU-3027477Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3016226Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3016223Currently out of Stock
-
Product Code: ROA77340Currently out of Stock
-
Product Code: ROA77333Currently out of Stock
-
Product Code: ROA77332Currently out of Stock
-
Product Code: ROA77230Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3016208Currently out of Stock
Also Consider
-
Business Source Standard Desktop Tape Dispenser - 1" Core - Non-skid Base - Plastic - Black - 1 EachProduct Code: SKU-3007593Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3005453Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3005339Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3005324Currently out of Stock
-
Product Code: PAP3331131C904 Stock Available
-
Product Code: BICGSM11BKCurrently out of Stock
-
Product Code: BICGSM11BE496 Stock Available
-
Product Code: AVE01700Currently out of Stock