Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Binding Location | Side |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Number of Sheets | 20 |
| Product Name | Wide Ruled Flexible Cover Composition Book |
| Width | 7" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Basis Weight | 15 lb |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Manila |
| Height | 0.13" |
| Length | 8.5" |
| Features | Unpunched ~ Flexible Cover ~ Nonperforated ~ Portable |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Founded in 1887 by D.M. Bare, Roaring Spring Paper Products has been an integral part of the Roaring Spring community for more that 130 years. Employing over 200 people, the company prides itself on remaining a family-owned, American small business. Record your notes in this permanently bound composition book. Paper is smooth 15# writing paper with wide ruled blue lines. There is no margin line. Covers are a 7-pt tagboard. Each book is produced with center-sewn and tape bound construction, not designed for sheet tear-out.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: SKU-305910159 Stock Available
-
Product Code: UNV66620Currently out of Stock
-
Product Code: UNV66614303 Stock Available
-
Product Code: UNV66500Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3059095Currently out of Stock
-
Product Code: UNV66410Currently out of Stock
-
Product Code: UNV66400Currently out of Stock
-
Product Code: UNV66353Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3059091269 Stock Available
-
Product Code: UNV6635195 Stock Available
-
Product Code: SKU-305908935 Stock Available
-
Product Code: SKU-3059088Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-305908718 Stock Available
-
Product Code: ROA77461CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77290CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77226CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77220CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA12511CSCurrently out of Stock
-
Product Code: MEA73063546 Stock Available
-
Product Code: SKU-3016240217 Stock Available
-
Product Code: ROA77921163 Stock Available
-
Product Code: ROA7792084 Stock Available
-
Product Code: ROA77332171 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: ROA97226CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA97225CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77226CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA12511CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA7750521 Stock Available
-
Product Code: ROA77501135 Stock Available
-
Product Code: SKU-3039860Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3039859Currently out of Stock
-
Product Code: ROA7792084 Stock Available
-
Product Code: ROA77333227 Stock Available
-
Product Code: ROA773081685 Stock Available
-
Product Code: ROA772308 Stock Available