23% Off
‹ Prev
Next ›
Grade School Ruled Composition Book, Manuscript Format, Red Cover, 9.75 X 7.75, 50 Sheets
217 Stock Available
- Grade school composition book has skip line ruling.
- The back-to-school basic for students of all ages.
- High-quality, ruled paper makes note taking easy.
- Marbled cover with a generously sized front-cover labeling form.
- Center sewn binding.
- StockCode: ROA77922
$4.74
LIST: $6.17
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Grade Three Ruling |
| Binding Location | Center |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Number of Sheets | 50 |
| Product Name | Grade School Ruled Marble Flexible Cover Composition Book |
| Width | 7.8" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Basis Weight | 15 lb |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Sri Lanka |
| Cover Color | Red Marble |
| Height | 0.25" |
| Length | 9.8" |
| Features | Flexible Cover ~ Portable |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Primary grade composition book includes skip line ruling and a sewn, flexible, color-coded cover. Composition book contains 50 sheets.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: UNV66614303 Stock Available
-
Product Code: ROA10111CSCurrently out of Stock
-
Product Code: MEA72456143 Stock Available
-
Product Code: PACPMMK37101DECurrently out of Stock
-
Product Code: MEA73063546 Stock Available
-
Product Code: ROA77222224 Stock Available
-
Product Code: ROA77921163 Stock Available
-
Product Code: ROA7792084 Stock Available
-
Product Code: ROA773403565 Stock Available
-
Product Code: ROA77332171 Stock Available
-
Product Code: ROA772308 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: TOP65000301 Stock Available
-
Product Code: TOP2533246 Stock Available
-
Product Code: TOP2533052 Stock Available
-
Product Code: TOP2523237 Stock Available
-
Product Code: SKU-30416836130 Stock Available
-
Product Code: ROA97227CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA97226CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA97225CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA12511CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA7750521 Stock Available
-
Product Code: ROA77501135 Stock Available
-
Product Code: SKU-3039859Currently out of Stock
-
Product Code: ROA77222224 Stock Available
-
Product Code: MEA06622814 Stock Available
-
Product Code: SKU-30373611334 Stock Available
-
Product Code: JDKE6700874 Stock Available
-
Product Code: SKU-302746267 Stock Available
-
Product Code: SKU-3027433110 Stock Available
-
Product Code: SKU-3027432271 Stock Available
-
Product Code: MEA055101630 Stock Available
-
Product Code: ROA77921163 Stock Available
-
Product Code: ROA77333227 Stock Available
-
Product Code: ROA77332171 Stock Available
-
Product Code: ROA773081685 Stock Available
-
Product Code: ROA772308 Stock Available
-
Product Code: SKU-301620825 Stock Available