31% Off
‹ Prev
Next ›
Flexible Cover Marble Composition Book, Medium/College Rule, Randomly Assorted Cover Colors, (80) 10.25 x 7.88 Sheets, 48/CT
Ships in 6-10 Business Days
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Permanently bound to keep pages together.
- Smooth paper for easy writing.
- Helps keep your writing neat.
- Flexible cover with space to write your name for quick reference.
$344.28
LIST: $496.60
Product Details
General Information
| Binding Location | Center |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Number of Sheets | 80 |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Packaged Quantity | 48 / Carton |
| Product Name | Colored Flex Cover Composition Book |
| Width | 7.9" |
| Height | 0.50" |
| Length | 10.3" |
| Features | Permanent Bind ~ Class Schedule ~ Flexible Cover |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 15 lb |
| Cover Color | Purple ~ Red ~ Blue Marble |
| Country of Origin | United States |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Record your notes in this permanently bound composition book. Paper is smooth 15# writing paper with blue lines and a red margin line. Covers are a flexible white board (great for backpacks!) that are printed in the traditional marble pattern. Each book is produced with center-sewn and tape bound construction, not designed for sheet tear-out.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: UNV66500Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3059095Currently out of Stock
-
Product Code: UNV66410Currently out of Stock
-
Product Code: UNV66400Currently out of Stock
-
Product Code: UNV66353Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3059091269 Stock Available
-
Product Code: UNV6635195 Stock Available
-
Product Code: SKU-305908935 Stock Available
-
Product Code: SKU-3059088Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-305908718 Stock Available
-
Product Code: SKU-30450293310 Stock Available
-
Product Code: UNV20940170 Stock Available
-
Product Code: SKU-3045027236 Stock Available
-
Product Code: SKU-304502630 Stock Available
-
Product Code: ROA77461CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77226CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA13367CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11384CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11376CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11354CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11295CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11098CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11097CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11085CSCurrently out of Stock
-
Product Code: SKU-3039860Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3039859Currently out of Stock
Alternative Products
-
Product Code: UNV2200030 Stock Available
-
Product Code: TOP25447262 Stock Available
-
Product Code: TOP2533246 Stock Available
-
Product Code: TOP2533052 Stock Available
-
Product Code: TOP25280427 Stock Available
-
Product Code: TOP2523237 Stock Available
-
Product Code: SKU-30416836130 Stock Available
-
Product Code: ROA77481CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77461CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77255CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77220CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA12102CSCurrently out of Stock
-
Product Code: SKU-5122420Currently out of Stock
-
Product Code: MEA0690066 Stock Available
-
Product Code: SKU-30373611334 Stock Available
-
Product Code: SKU-3027433110 Stock Available
-
Product Code: SKU-3027432271 Stock Available
-
Product Code: MEA055101630 Stock Available
-
Product Code: ROA7792084 Stock Available
-
Product Code: ROA77333227 Stock Available
-
Product Code: ROA773081685 Stock Available
-
Product Code: SKU-301621220 Stock Available
-
Product Code: SKU-301620825 Stock Available
-
Product Code: SKU-3003953376 Stock Available
-
Product Code: SKU-3003951280 Stock Available